טיפולים משמרים

טיפולים משמרים

טיפול שורש

כאשר מחלת העששת או החורים בשיניים מתפשטים אל מוך השן בו נמצאים כלי הדם והעצבים של השן נוצרת שם דלקת המלווה לרוב בהתנפחות וכאבים חזקים ובחלק מהמקרים אף מתפתח אבצס.

במצב זה זקוקה השן לטיפול שורש. מידת ההצלחה של הטיפול תלויה בשלב שבו פנה המתרפא לרופא.

לעיתים הנזק לשן נרחב וגם טיפול שורש לא יצילה. טיפול השורש מבוצע בפגישה אחת ולעיתים ביותר כתלות במידת הקושי שבטיפול ובכמות הזיהום שהצטברה בתעלות השן.

בשלב הראשון מסלקים את העששת, את העצבים וכלי הדם ומשייפים את דפנות התעלות ומרחיבים אותן לסילוק הזיהום במלואו. לאחר מכן סותמים את התעלות בחומר רפואי ולבסוף סגרים בסתימה זמנית.
לעיתים מלווה הטיפול ואף לאחריו בכאבים קלים עד עזים, הפוחתים עם הזמן.

מבנה – טיפול המשך לאחר טיפול שורש

לאחר טיפול השורש השן הופכת לשבירה יותר וכדי שתוכל לתפקד בצורה נורמלית תחת לחצי הלעיסה מחדירים מבנה לתוך תעלת השורש. משתמשים במבנה יצוק המיוצר בתהליך משולב עם המעבדה, או במבנה מיידי, כמעין בורג חרושתי.

כתר – המשך לאחר המבנה

השן השבירה זקוקה להגנה נוספת בצורת כתר החובק את כותרת השן. קיימים מספר סוגי כתרים השונים זה מזה בחומר המתכתי, באיכות האסתטית ובעלות.

מדוע אני צריך כתר לשן?

כשחלק נרחב של חומר השן, בכותרת השן, נהרס או נחלש, בדרך כלל על רקע של תהליך עששתי נרחב, שבר או טיפול שורש, יש להגן על השן באמצעות כתר.

תפקידו של הכתר, כשמו כן הוא – לכתר את תלוליות כותרת השן על מנת לתמוך בחומר השן החלשה, למנוע סדיקתה ושבירתה במקרים מסוימים ולאפשר השלמת חלל הנוצר בין השיניים במצבים בהן חסרה שן או שיניים.
במקרים מסוימים שבר של השן יכול להביא לעקירתה ולנזק גדול יותר מבחינת השיקום והעלויות.

רווח בין שיניים, הנוצר עקב חוסר שיניים, ניתן לסגירה אסתטית ופונקציונלית, על ידי גשר שהינו רצף של מספר כתרים מחוברים, הנתמך בשיניים קיימות.
גשר כזה, במקום בו חסרה שן, יקטין את נטיית השיניים השכנות לעבר הרווח וכן נועד למנוע התקדמות השן הנגדית לעבר הרווח. כמובן שהכתר או הגשר מאפשרים לעיסה פונקציונלית ומראה אסתטי יותר.

קיימים סוגים רבים ושונים של כתרים וגשרים ויש לשקול נתונים שונים לפני קבלת ההחלטה באיזה מהם לבחור. הכתרים נבדלים באופן עקרוני בשימוש או אי שימוש במתכת כבסיס הכתר וסוג המתכת עצמה, ברמת האסתטיקה והעלויות, ואלו ייקבעו בהמלצת רופא השיניים ובהתאם למצב הפה.