מדוע צריך טיפול אורתודונטי?
מיקי מור - רופא שיניים - רמת-גןאחד הטיפולים השכיחים כיום, בעיקר בקרב בני הנוער,הוא "יישור שיניים" או בשמו המקצועי, טיפול אורתודונטי. בטעות נהוג לחשוב כי טיפולים אורתודונטים הם לצרכים אסתטיים בלבד. האמת היא שבמקרים רבים נובע הטיפול מצורך תפקודי של השיניים עקב סגירה לא תקינה, חוסר בקיעה של שיניים, צפיפות שיניים, סטייה של הלסת או "מנשך הפוך". העדר טיפול עלול לגרום לבעיות בטווח הרחוק שיתבטאו בכאבים במפרק הלסת, בעיות חניכיים, עששת ושחיקה מוגברת של השיניים עקב עומס לא שווה עליהן.

מהי אורתודונטיה אסתטית?
איך תשפר/י את מראך בזמן הטיפול האורתודונטי.

בשנים האחרונות חלה עלייה במודעות לטפולים אורתודונטים אצל מבוגרים. הטפול האורתודונטי המסורתי בסמכים מתכתיים ("ברזלים") המורכבים על השיניים חודשים ואף שנים, מרתיע רבים המעוניינים בשיפור המראה האסטטי של שיניהם וחיוכם. עליה זו הביאה לדרישה לאלטרנטיבה אסטטית לסמכים האורתודונטים המסורתיים.

קיימות היום מספר שיטות חדשניות ליישור שיניים שפותחו מתוך מודעות מכוונת של האורתודונטיה לחשיבות האסטטיקה במהלך יישור השיניים והן מתאימות במיוחד לטפול במבוגרים.

 • סמכים שקופים
  סמכים שקופים ישנם מספר סוגים של סמכים שקופים. חלקם עשויים מחמרים פלסטים או סיליקונים, וחלקם עשויים מחמרים קרמיים –חרסינה קשה, המשמשת גם למספר אפליקציות נוספות ברפואה. סמכי החרסינה המודבקים כמו סמכי המתכת על חזית השיניים, אינם משנים את צבעם, אולם הגומיות המשמשות לחבור החוט האורתודונטי אל הסמכים עלולים להיצבע מאוכל ושתיה כגון קפה תה יין חרדל וצבעי מאכל שונים. גומיות אלה ניתנות להחלפה על ידי האורתודונט.

  משך הטפול האורתודונטי תלוי בפקטורים רבים. בחלק מן הסמכים השקופים משך הטפול מתארך מעט עקב החכוך הגדול יותר הנוצר בין הסמך לבין החוט האורתודונטי.
  הטיפול בסמכים השקופים ניתן בכל מרפאה אורתודונטית, ועלותו יקרה מעט יותר מן הטפול בסמכים המתכתיים הרגילים.

 • סמכים לינגואלים
  שיטה חדשנית ליישור שיניים .שבה הסמכים בלתי נראים: הם מודבקים בצידן הפנימי של השיניים במקום בחזית. שיטה זו שהחלה להתפתח בארצות הברית וביפן בשנות השבעים, נפוצה היום בעיקר בארצות אירופה והמזרח הרחוק.
  שיטה זו מאפשרת אסטטיקה מקסימלית במהלך יישור השיניים.

  המכשיר האורתודונטי הלינגואלי מורכב מסמכים המודבקים בצידן הפנימי של השיניים ומחוט קפיצי העובר ביניהם ומפעיל כוחות על השיניים. במהלך הטפול יש צורך בכיוון המכשיר הלינגואלי והפעלתו על ידי האורתודונט כל 5-6 שבועות. יש חשיבות רבה לשמירה טובה על הגיינת הפה. 

  הטפול מתאים לפתרון מגוון רחב ביותר של בעיות אורתודונטיות, החל מטפולים פשוטים בבעיות אורתודונטיות קלות וכלה בטפולים מורכבים ביותר.

  נדרשת תקופת הסתגלות של כשבוע עד עשרה ימים למכשיר הלינגואלי. בתקופה הראשונה צפויים שיבושים קלים בהגייה של אותיות שורקות, צפויה אי נוחות ללשון וקשיים בלעיסה. תוך מספר ימים ההפרעות חולפות והלשון מוצאת את מקומה. משך הטפול הלינגואלי איננו שונה ממשך הטפול בסמכים המתכתיים והוא תלוי בסוג הבעיה האורתודונטית. התוצאה גם היא אינה שונה מן התוצאה בטפול המסורתי אם כי ישנן מספר בעיות אורתודונטיות שניתן לפתור ביתר קלות וביתר מהירות עם הסמכים הלינגואלים.

  עלות הטיפול הלינגואלי יקרה יותר מטפול אורתודונטי רגיל, וזאת עקב השקעה רבה יותר בעלות המכשיר ובהכנתו המעבדתית באופן אינדיבידואלי לכל מתרפא. הטפול דורש הכשרה מיוחדת של האורתודונט וניסיון רב. בארץ ישנן מספר רב של מרפאות פרטיות המתמחות בתחום זה ומספקות טיפול לינגואלי מזה מספר שנים. 

  עקב העלות היקרה של התהליך המעבדתי , שיטה זו יקרה יותר מן השיטות הקונבנציונליות.

מדוע צריך לעיתים לבצע עקירת שיניים קבועות לצורך טיפול אורתודונטי?
עקירת שיניים נדרשת בחלק מהמקרים בהם יש אי התאמה בין גודל השיניים לבין גודל הלסתות.

כיצד מתבטאת אי ההתאמה בין גודל השיניים לבין גודל הלסתות?

 • השיניים לא מסודרות בשורה אחידה , "רוכבות" אחת על השניה, חלק מהשיניים אינן מסוגלות לבקוע . במצב זה קל למתרפא או למשפחתו להבין שיש צורך לעקור שיניים. אולם ישנו ביטוי אחר לחוסר ההתאמה, שקשה יותר להבינו: השיניים הצליחו להסתדר למרות אי התאמה בינן לבין גודל הלסת כיון שהן בולטות החוצה- זה יכול לקרות בלסת אחת או בשתי הלסתות. המראה המסודר מטעה, אולם מבט בוחן יראה שהשפתיים בולטות , יש רווח גדול ביניהן, וקשה למתרפא קשה להפגיש בין השפתיים.

כיצד עקירת השיניים פותרת את הבעיה?

 • כשהשיניים לא מסודרות, עקירת שיניים מאפשרת ליצור מקום לכל יתר השיניים. הרופא מחליט, בהתאם לשיקולים שיפורטו בהמשך, אם לעקור או להרחיב את הלסת.
 • כשהשיניים בולטות החוצה, עקירת השיניים מאפשרת להזיזן לאחור ולהעמידן בזוית נכונה על הלסת, וכך להזיז את השפתיים לאחור, דבר שמשפר את יכולתן להיפגש ואת מראה הפנים.

מדוע לא ניתן להרחיב את הלסת כדי ליצור מקום לכל השיניים?

אכן, ישנם מקרים בהם ניתן להרחיב את הלסת. אולם ישנם מקרים בהם לא ניתן, וישנם מקרים בהם לא רצוי להרחיב את קשת השיניים.

האם לא חבל לעקור שיניים בריאות?

 • השיניים שעוקרים הן אמנם בריאות, אך עקירתן לעתים תורמת לבריאות כל מערכת הפה, כפי שיוסבר בסעיף הבא.
 • העקירה מהווה את האפשרות היחידה לשפר את מראה הפנים.
 • הרווחים של העקירות נסגרים לחלוטין, ומערכת השיניים מתפקדת ללא בעיות.

מהם השיקולים של האורתודונט כשהוא מחליט שיש צורך בעקירת שיניים?

 • מראה הפנים של המתרפא: כשהשפתיים בולטות וקשה להפגיש ביניהן, עקירות עשויות לעזור בפתרון בעיות אלו, בעוד שהרחבת הלסתות עלולה להחמיר אותן.
 • עובי החניכיים העוטפות את השיניים: כשהחניכיים דקות, הרחבת הלסת עלולה לגרום בעתיד לנסיגת חניכיים, כלומר השיקול הוא בריאותי .
 • גיל המתרפא: ככל שהגיל צעיר יותר, ניתן לנצל תהליכי גדילה לצורך יצירת מקום לשיניים. ככל שהגיל מבוגר יותר, האפשרות היחידה ליצור מקום היא עקירת שיניים.

כיצד נקבעים שיקולי הרופא?
גישתו, ניסיונו הקודם, נטייתו האישית. אורתודונטיה אינה מדע מדויק, ומערכת השיקולים שהרופא לוקח בחשבון היא רחבה ומורכבת מאוד. רופאים שונים יכולים לתת תכניות טיפול שונות, ויחד עם זאת ראויות. כדאי לדעת, שישנם מצבים רבים בהם ניתן לטפל הן באמצעות עקירות והן ללא עקירות.

שומר מקום לשיני חלב שנשרו או נעקרו טרם עת
שומר מקום הוא למעשה הכלי האורתודונטי שמשמש לשמירת מקום ראוי לשן הקבועה שטרם בקעה.

במידה ושיני חלב נושרות או נעקרות לפני הזמן, עלול להיווצר פער בן כמה חודשים, לעתים אף שנים, עד בקיעת השן הקבועה. בפרק הזמן הזה, שיניים הסמוכות לשן שנשרה מתחילות לנוע קדימה ולסגור את המקום שהיה שמור לשן הקבועה הנמצאת מתחת לשן החלב.

שומר מקום עשוי לרוב מתכת או פלסטיק ויכול להיות נייד או מודבק לשיניים. ניתן לשמור מקום באופן חד צדדי (בצד אחד של הלסת) או דו צדדי, כאשר שומר המקום משמש גם לשמירת אורך הקשת למקרה של אובדן עתידי של שיניים חלביות נוספות. האורתודונט בשיתוף עם רופא השיניים לילדים יקבע מהו השומר מקום הדרוש לכל מקרה ומקרה.

מתי יש צורך "למשוך" שן אצל אדם מבוגר (Forced Eruption)?
משיכת שן היא פעולה אורתודונטית שנועדה להזיז שן שבורה מתחת לקו החניכיים או שן שנפגעה מעששת ושולי השן הבריאים נמצאים מתחת לקו החניכיים. באמצעות האורתודונטיה ניתן "למשוך" את אותה שן כלפי חוץ, לגרום לכך שהחלק הבריא שלה, שהיה שקוע קודם לכן בתוך החניכיים, יבקע החוצה, ואז יהיה ניתן לשחזר את השן באמצעות כתר או כל אמצעי שיקומי אחר.

הבקעת שיניים משמשת גם למשיכת שן המיועדת לעקירה ובאמצעות התנועה האורתודונטית ניתן לשפר את מתאר החניכיים והעצם התומכת לקראת ביצוע השתלה או שיקום באמצעות גשר.

הבקעת שיניים משמשת גם על מנת לשחזר את מראה השיניים לאחר שבמשך השנים הן נשחקו וכתוצאה מכך, הפנים נראות מבוגרות יותר. על ידי הבקעה של שיניים באמצעים אורתודונטים ניתן לשחזר את גובה השליש התחתון של הפנים, ולהצעיר את המראה הכללי של המתרפא.