פדודונטיה

פדודונטיה

פדודונטיה הוא ענף ברפואת שיניים העוסק בטיפולים, השגחה ומניעה בשיניים של ילדים, מגיל הופעת השן הראשונה ועד בגרות.

טיפול בשיני חלב

מהן שיני חלב?

שיני חלב, או שיניים נשירות, מהוות חלק ממערכת הלעיסה של הילד ושומרי מקום טבעיים ובסיס להתפתחות השיניים הקבועות. שיני חלב קיימות בפה מזמן הלידה ועד גיל 14. לפעמים בחוסר שן קבועה, שתחליף אותה, נשארת שן חלב עד גיל מאוחר הרבה יותר.

האם צריך לטפל בשיני חלב?

שיני חלב שומרות על המקום המיועד לבקיעה נכונה וישרה של השיניים הקבועות ולכן מסייעות בלעיסה ובדיבור וחשובות לבריאות הכללית ולמראה האסתטי.
הדבר מוסיף לבניית הביטחון העצמי החשוב כל כך בשלבי ההתפתחות של הילדים.
הנזק שיכול להיגרם כתוצאה של פגיעה בשן חלב נחלק לפגיעה בשן עצמה ופגיעה בנבטי השיניים הקבועות ובבקיעתן. עששת בשן חלב עלולה לגרום לפגיעה בעצב השן, דבר המלווה בכאבים חדים ואף יוכל להתפתח אבצס המסוגל לפגיעה בעצב השן, המתפתח תחת שן החלב.

מהו הטיפול בעששת בשיני חלב?

חלק מרכזי בתחומי פדודונטיה הינו הטיפול בעששת בשיני חלב.
הטיפול נעשה, כמו אצל המבוגרים, באמצעות שיחזור פלסטי (סתימה) לאחר סילוק העששת. כאשר העששת עמוקה מאד יהיה צורך לבצע קיטוע מוך או טיפולי שורש לשן החלב ועליו לרוב יונח כתר טרומי.

כל עוד ניתן, שמירה על שיני חלב קודמת לעקירתן. רק כשהנזק גדול מידי או שהשן קרובה לנשירה יומלץ על עקירתה.

מה ניתן לעשות על מנת למנוע עששת בשיני חלב?

כחלק מטיפולי פדודונטיה לילדים, כמו אצל המבוגרים, יש להקפיד על מניעה, ביקורות וטיפול בעת הצורך.

מכיוון שהילדים זקוקים להנחיה, יש להורים תפקיד פעיל בשמירה על בריאות שיני ילדיהם ומומלץ לשים לב ולחזק את הילד בדרכי המניעה ובהיכרותו עם עולם רפואת השיניים וביקורות במרפאה.

כמובן, יש לשמור ולא להניח לתינוק ללכת לישון תוך יניקת חלב או נוזל ממותק או לתת לו זאת אם הוא בוכה.
יש להפחית באכילת מזון עתיר פחמימות ולהפחית אכילת "חטיפים" בין הארוחות (עדיף לתת לילד לאכול את דברי המתיקה בצורה מרוכזת ביום יחד עם אחת הארוחות, ולא כארוחה מתמשכת של חטיפים). לאחר מכן יש לצחצח שיניים.

כמו כן יש להשתמש בפלואוריד שהינו חומר המחזק את מבנה השן ומגביר את עמידותה בפני עששת. הפלואוריד ניתן בטיפות, טבליות או תמיסות באותם מקומות בהם הוא אינו מצוי בכמות מספקת במי השתיה, לפי המינון המומלץ ע"י הצוות הרפואי.

שיטת הצחצוח הנכונה נלמדת על ידי הרופא או השיננית אך חייבת להיות בפיקוח של ההורים בבית. יש להשתמש במברשות קטנות ורכות המתאימות לילדים על פי גילם ולהניח כמות משחה המתאימה לגודל ציפורן הזרת ביד הילד.

אצל ילדים קטנים (1-3) הצחצוח יבוצע ע"י ההורה.
ילדים גדולים יותר (3-8) יכולים לצחצח בעצמם בפיקוח ההורים ומומלץ לעבור שוב על גבי השיניים עם המברשת על מנת לוודא סילוק מוחלט של הפלאק.
ילדים גדולים עוד יותר (8-12) יוכלו לצחצח לבדם אך בהשגחה על זמן הצחצוח ומעקב על איכותו.

צחצוח יעיל של כל איזורי השיניים נמשך לפחות שלוש דקות, פעמיים ביום, בבוקר – לפני היציאה לגן או לבית הספר ובערב לפני השינה.

הילדים הגדולים יותר זקוקים, להשלמת הסרת הפלאק, לחוט דנטלי המנקה את האזורים בין השיניים. אזורים אלו אינם נגישים על ידי מברשת שיניים.

טיפול מונע ויעיל וביקורות מדי ששה חודשים במרפאת שיניים וטיפול מיידי בעת הצורך יאפשרו לילד שיניים בריאות ויפות לאורך שנים.

איטומי חריצים

איטום החריצים הוא טיפול מניעתי המבוצע כחלק מטיפולי המניעה המקובלים להגנה בפני עששת בשיניים שהאנטומיה שלהן מצריכה זאת או במטופלים שנצפו כי אינם מצליחים או יקשה עליהם לשמור על בריאות המשנן ללא האיטומים.
לאור מטרתנו לשמור את תיפקוד ואסתטיקת החיוך שלכם לאורך שנים, אנו ממליצים על השימוש באיטום חריצים שהוכח שמתאים למניעת העששת במשטחי הלעיסה של המשנן.

בדיקת הפה והשיניים במרפאת השיניים והטיפול בעת הצורך, הדרכה להיגיינה אוראלית, הסרת רובד ואבנית והנחה מקומית של ג'ל פלואוריד משלימות את הטיפול המניעתי הניתן במרפאה. טיפול זה בא כמשלים והמשכי לשמירה היומיומית על הרקמות של השיניים והחניכיים בבית.

מה הם איטומי חריצים וכיצד הם עוזרים למנוע עששת?

בשיטת איטומי החריצים והחרירים, מניחין חומר איטום העשוי מחומר פלסטי מרוכב שצבעו בהיר, אשר יוצר שכבת מגן על משטחי הלעיסה של השיניים ומונע כניסה והישארות שאריות מזון וחיידקים בתוך חריצים אלו. בדרך כלל מבוצעת השיטה לשיניים האחוריות (מלתעות וטוחנות) אך לעיתים רחוקות, עקב מבנה אנטומי מחורץ, יאטמו גם חריצים בשיניים קדמיות.

מניעת הישארות שאריות המזון והחידקים בחריצי השיניים הם סוד התהליך כולו.

לצורך התפתחות עששת יש צורך בחיבור בין השן לחידקים ושאריות מזון, אך קיימת השפעה ניכרת של זמן הימצאות השלושה יחדיו. איטומי החריצים מצליחים להפחית מאוד את כמות העששת המתפתחת במשטח הלעיסה של השן משום שהם מפחיתים מאוד את כמות החידקים ושאריות המזון ה"נתקעות" בחריצי השן אך גם מפחיתות מאוד את משך הזמן בה השן חשופה לחומציות.

איטומי חריצים יכולים למנוע כ90% מהעששת המתפתחת בחריצים אלו.

חשוב להבין שמניעת עששת על ידי איטום חריצים מהווה בסופו של דבר דרך שמרנית להגן על חומר השן כמה שניתן, אך גם חיסכון כספי. העלות של איטום היא נמוכה יותר מזו של הסתימה שתידרש לטפל בחורים שהאטמים היו יכולים למנוע.

למי מתאימים איטומי חריצים והאם כולם חייבים לבצעם?

כאשר השיניים מתפתחות, נוצרים לעיתים בזגוגית השן חריצים וחרירים וזאת בעיקר במשטחי הלעיסה של השיניים האחוריות. באם מכל סיבה שהיא קשה ואף בלתי אפשרי לשמור על נקיונם, ימליץ רופא השיניים לאטום אותם. ההחלטה לאטום שיניים מסוימות היא החלטה המתאימה באופן אישי למטופל. לדוגמא, נמליץ על איטומים למטופלים שסובלים מהתפתחות עששת מהירה, כאלה העומדים בפני קשיי צחצוח (בהנחת המכשור של יישור שיניים) וכן מצבים שנראה שהמשנן מאוד מחורץ ומקשה מאוד על הצלחת הצחצוח.

ההמלצה מתאימה גם לטוחנות החלביות של ילדים קטנים שנמצאו מתאימים.

האם איטומי החריצים מתאימים לכל שן ולכל אזורי השן?

לא, אנחנו משתמשים בחומרי האיטום רק למשטחי הלעיסה של השיניים. חומרים אלה אינם מתאימים לחריץ בשן שכבר נעשתה בה סתימה או לשיניים שבהן כבר התפתחה עששת, ולאזורים בין השיניים.

מהו אורך החיים של איטום חריצים ועל מה צריך להשגיח?

האיטום יכול להישאר שנים רבות והצלחת הטיפול תלויה מאוד בהיגיינת המטופל ובהגעתו בזמן לביקורות. במהלך הביקורות התקופתיות ייבדק גם אם החומר עדיין אוטם.

במצב של כישלון האיטום יש לעיתים צורך להחליפו או לתקנו. במקרים מיוחדים יצטרכו אף לבצע סתימה במקום האיטום.

האם פלואוריד ואיטומי חריצים זה אותו הדבר?

מטרת שני החומרים דומה, לשמר ולהאריך את חיי השיניים על ידי מניעת עששת.
החומרים פועלים באופן שונה. האיטום הוא טיפול מקומי בחריצים ובחרירים של השיניים הנאטמות עצמן, לעומת זאת הפלואוריד מגן על כל המשטחים של כל השיניים, הן בצורה מקומית על גבי משטחי השיניים והן בבניית חומר השן המקורי.

בדיקת הפה והשיניים במרפאת השיניים וטיפול בעת הצורך, הדרכה להיגיינה אורלית, הסרת רובד ואבנית והנחה מקומית של ג'ל פלואוריד, משלימות את הטיפול המניעתי הניתן במרפאה, טיפול זה בא כטיפול משלים והמשכי לשמירה היומיומית על הרקמות של השיניים והחניכיים בבית.

פדודונטיה

כלל טיפולי פדודנטיה ניתנים במרפאה, הכוללים הדרכה, טיפולים, ביקורות ומעקב. הורים לילדים מוזמנים ליצור עמנו קשר.