ציפוי שיניים

ציפוי שיניים

ציפוי שיניים הינו תהליך חדשני לשינוי צורה ו/או צבע של השיניים, ללא צורך בהשחזה.
התהליך הינו טיפול קוסמטי, ללא הרדמה, ללא כאבים וללא אי נוחות.

שיניים לא יפות? – פנו אלינו לחיוך מושלם!!!

ציפוי שיניים בחומרים מורכבים (קומפוזיטים)

מדובר באותם חומרי סתימה לבנים שרופא השיניים משתמש בהם ליצירת סתימות לבנות. מרקם החומרים מזכיר מעין פלסטלינה שרופא השיניים יכול לעצב כרצונו, החומרים מתקשים במהירות באמצעות חימום באור כחול. קומפוזיטים נחשבים לחומרים מפותחים, מתקדמים ונוחים מאוד לעבודה וניתן לדחוס אותם כדי להשיג חוזק ועמידות.

אמנם החומרים המורכבים אינם מגיעים למידת חוזקה של שן טבעית, אבל הם חזקים דיים כדי לצפות שיניים קידמיות (אין צורך בציפוי הטוחנות, שאינן נראות לעין) כך שיעמדו בכוחות הלעיסה שמופעלים עליהן. לאחר הלבשת הציפוי על השיניים נהוג ללטש את הציפוי כדי להשיג גוון וברק כמראה של שן טבעית. בדרך כלל נהוג לצפות מספר שיניים זוגי, וכאמור, יש צורך לצפות רק שיניים קדמיות, עליונות או תחתונות, שנשברו או נשחקו ולכיסוי סתימות ישנות. כלומר, לשפר את מראה השיניים לא רק מבחינת צבען.

הטיפול קצר יחסית, חד פעמי ואורך כשעה עד מספר שעות (תלוי במספר השיניים המטופלות). הפעולה אינה כואבת ואין לה תופעות לוואי. התוצאות נשמרות מספר שנים.

חסרונות: החומרים המורכבים עלולים להתכהות מעט, בהשפעת מזון ושתייה, לכן יש צורך לתחזק את השיניים וללטשן מדי פעם בפעם. לעתים יש צורך ביותר מביקור אחד במרפאה. הציפוי עמיד פחות מציפוי חרסינה. כמו כן, מומלץ להימנע מלעיסה של מאכלים קשים מאוד כאגוזים, סוכריות חמוצות וכדומה.

למי השיטה מתאימה: ציפוי בקומפוזיטים מלוטשים בקפידה משמר את צבעו לטווח ארוך יותר מהלבנה רגילה, כמו כן, אפשר לשפץ באמצעותו את מבנה השיניים, לכן הוא מתאים למבוגרים ששיניהם סובלות מפגמים כגון סדקים, שברים וצבע לא אחיד.

ציפויי חרסינה (למינציה)

זהו ציפוי שנבנה במעבדת השיניים, מחרסינה. לצורך כך, מטביעים את צורת השיניים בתבנית (כפי שנעשה לשם הכנת כתר). בנוסף, יש צורך לשייף ולחספס את השיניים עליהם יונח הציפוי, ולהפחית מעט מעוביין, כך שמדובר בהכנה מעט מורכבת.

לאחר ההשחזה מניחים ציפוי זמני, עד שהציפוי הקבוע מוכן וניתן להדביק אותו לשיניים. גם במקרה הזה מניחים ציפויים על השיניים הקדמיות בלבד, ונהוג להניח על מספר שיניים זוגי. הלבשת הציפוי מעלימה גם היא סדקים ושברים שהתהוו בשיניים עם השנים, ומעניקה להם צבע אחיד”.

יתרונות: טיפול חד פעמי שתוצאותיו נשמרות לטווח ארוך, כ-15 שנים. ציפוי החרסינה לא ישנה את צבעו ולא יספוג חומרי צבע שנמצאים במזון ושתייה. הפעולה אינה כואבת ואין לה תופעות לוואי. הציפוי חזק במיוחד, עמיד יותר מציפוי בקומפוזיטים.

חסרונות: הכנת הציפוי והרכבתו מעט מסובכת ודורשת מספר ביקורים במרפאה, לאורך מספר שבועות. מחיר יקר יחסית לשיטות האחרות. כמו כן, מומלץ להימנע מלעיסה של מאכלים קשים מאוד כאגוזים, סוכריות חמוצות וכדומה

למי השיטה מתאימה: לאוכלוסיה מבוגרת זו לעיתים קרובות השיטה העדיפה, שכן היא מבטיחה שיפור של מבנה השיניים ושמירה על צבע אחיד לאורך שנים.